• Obraz szkoły

• Szkoła Podstawowa w Pomierzynie 1 września 2016 r. obchodziła 70-lecie funkcjonowania. Jest usytuowana w gminie Kalisz Pomorski we wsi Pomierzyn liczącej 350 mieszkańców. Uczęszczają do niej uczniowie z miejscowości: Poźrzadło Wielkie, Giżyno, Stara Studnica, Sienica, Ślizno, Tarnice, Wierzchucin, Pępłówek, Pomierzyn, Tarnice oraz 7 uczniów z poza obwodu.

Obecnie uczy sie w niej około 90 uczniów pod opieką 20 nauczycieli. Myśl przewodnia ujęta w koncepcji rozwoju szkoły "Pozwól mi zrobić to samodzielnie" M. Montessori przyświeca działaniom podejmowanym przez wszystkich pracowników placówki. Zapewnia ona odpowiednie warunki wspomagające rozwój wszystkich uczniów. Organizowane są różnorodne zajęcia uwzględniające potrzeby dzieci o zróżnicowanych możliwościach: rozwijające zainteresowania, dydaktyczno-wyrównawcze, logopedyczne i rewalidacyjne. Dzieci mają dostęp do pomocy pedagoga, logopedy i pielęgniarki. Baza lokalowa szkoły, jej wyposażenie oraz infrastruktura, zapewniają uczniom poczucie bezpieczeństwa i sprzyjają realizacji treści podstawy programowej, zgodnie z zalecanymi sposobami i warunkami. Odpowiadając na potrzeby edukacyjne, emocjonalne i społeczne młodego człowieka, szkoła podejmuje działania we współpracy z instytucjami odpowiedzialnymi za wspieranie ucznia i jego rodziny. Uczniowie zdobywają wiedzę i umiejętności poprzez samodzielne działania i doświadczenia. Uczestniczą w zajęciach dodatkowych rozwijając swoje zainteresowania.

Szkoła diagnozuje, monitoruje i analizuje osiągnięcia uczniów, a formułowane wnioski wykorzystuje się do planowania pracy. Wszystkie podejmowane działania mają na celu indywidualizację procesu nauczania, wzrost samodzielności ucznia i jego umiejętności współpracy z rówieśnikami w celu osiągnięcia przez każde dziecko sukcesu na miarę sowich możliwości oraz wzrost efektów kształcenia.

W środowisku lokalnym szkoła postrzegana jest jako placówka dbająca o rozwój każdego ucznia, ściśle współpracująca z rodzicami. Cieszy sie szacunkiem w środowisku, panuje w niej domowa atmosfera. Żadne dziecko nie jest anonimowe, co sprzyja zindywidualizowanemu rozwojowi i poczuciu bezpieczeństwa.  Uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice stanowią zintegrowane i wzajemnie wspierającą się społeczność szkolną.

"U nas chce się chcieć"

Nasz szkoła, chociaż mała,

dobrych uczniów w świat wydała.

Chętnie do niej przychodzimy,

bo atrakcji nie zliczymy.

Komputerów wiele w składzie

i na przerwie jabłka w sadzie.

Zimą szał na łyżwach wielki,

a w świetlicy rózne gierki.

Jest też w hali sprzętu masa,

możesz skakać "hopsa-sasa".

Nasz dyrektor muzyk wielki

świetne też nauczycielki.

Wszystko pięknie gra i trąbi

Wstąp tu do nas! Nie zapomnij!

Roksana Rohn (ucz. klasy VI, rok szkolny 2012/2013)