• Historia szkoły

        • Z naszych szkolnych kronik wynika, że historia szkoły  w Pomierzynie sięga roku 1946, kiedy to 1 września uruchomiono czteroklasową szkołę podstawową o klasach łączonych, a jej pierwszym nauczycielem był Aleksander Smuga, którego obowiązki przejął w 1949 roku Henryk Bidus. Od roku 1950 w Pomierzynie istniała już siedmioklasowa szkoła podstawowa. Kolejne zmiany nastąpiły w 1954 roku, kiedy zlikwidowano klasy łączone, a kierownikiem szkoły został Stanisław Puś. W ławkach szkolnych zasiadali również dorośli, którzy w ramach walki z analfabetyzmem uczyli się czytać i pisać, bądź uzupełniali wiedzę z zakresu szkoły podstawowej.

          1 września 1961 r. zgodnie z reformą systemu oświatowego wydłużono naukę w szkole podstawowej o rok.

          Rok szkolny w 1963 uczniowie rozpoczęli pod nowym  kierownictwem Jerzego Płachty. Wówczas też podjęto decyzję o budowie nowej szkoły, gdyż dotychczas nauka odbywała się w dwóch budynkach. 10 stycznia 1965 r. odbyło się uroczyste oddanie do użytku nowej szkoły (obecna Szkoła Podstawowa) wyposażonej w nowe meble, sprzęt i pomoce naukowe. Nareszcie mieszkańcy i uczniowie mieli szkołę o jakiej marzyli!

          W latach 1966-68 w budynku szkoły funkcjonowała dwuletnia Szkoła Przysposobienia Rolniczego dla absolwentów szkoły podstawowej, którzy zamierzali zostać rolnikami.

          Od roku 1970 szkoła w Pomierzynie ma Dyrektora, został nim Stanisław Labuda, który pełnił tę funkcje do 1986 roku. W tym okresie zlikwidowano czteroklasowe szkoły w Giżynie i Poźrzadle Wielkim, i uczniowie z tych miejscowości zaczęli uczęszczać do naszej podstawówki. Wtedy na poprawę warunków lokalowych oddano do użytku drugi-dwuizbowy budynek szkolny, który obecnie zajmuje oddział zerowy Przedszkola Miejskiego w Kaliszu Pomorskim.

          Kadencję Dyrektora Labudy wyróżniało istnienie chóru szkolnego, który prowadził oraz zespołu tanecznego, a także założenie sadu przyszkolnego, który zajął w 1976 r. I miejsce w wojewódzkim konkursie „Szkoły sadami kwitnące”. To również okres, kiedy w szkole prężnie działała organizacja ZHP oraz Spółdzielnia Uczniowska „Kłos”, która w roku szkolnym 1978/79 zajęła II miejsce w województwie, a także inne koła zainteresowań. W tym czasie wprowadzono również obowiązkowy strój szkolny dla uczniów: granatowy fartuszek z białym kołnierzykiem oraz  uczniowskie tarcze.

          W roku 1986 następuje kolejna zmiana dyrektora, zostaje nim nauczyciel wychowania fizycznego – Czesław Stąporek, który zgodnie ze swoimi zainteresowaniami postawił na sport, budując nowe boisko do piłki nożnej i odnawiając stare boiska sportowe. Pełnił on tę funkcję do 2002 roku.

          Rządy dyrektora Stąporka obfitują w zmiany w systemie oświaty: wprowadzenie lekcji religii do szkoły (1990 r.), przekształcenie ośmioletniej szkoły podstawowej w sześcioletnią (1999), odejście od jednolitego stroju uczniów. To również okres, w którym zaczęto obchodzić Dzień Wiosny (21.03.1991), brać udział w konkursach p/poż., osiągać znaczące sukcesy w konkursach plastycznych oraz związanych z oszczędzaniem. Słychać o nas w prasie i telewizji, gościmy na łamach „Głosu Pomorza”, „Gazety Wyborczej” oraz telewizyjnych programach dla dzieci: „Ciuchcia”, Tik-Tak”, „Klub Pan Rysia”. To również czas wielkiego remontu szkoły (wymiana dachu, podłóg w ciągach komunikacyjnych, wymiana stolarki okiennej, nowe boisko do koszykówki i plac zabaw dla najmłodszych) przeprowadzonego w ramach pomocy humanitarnej przez przebywające na terenie poligonu drawskiego jednostki wojsk amerykańskich na przełomie września i października 2001 r.

          Apel 1 września 2002 rozpoczyna nowy dyrektor-Monika Kawecka- dotychczasowa nauczycielka języka polskiego. Kadencja pani dyrektor trwa do 31 sierpnia 2007 r. To czas wielkich „rewolucji” w szkole, gdyż pani dyrektor z wielkim rozmachem przystąpiła do realizacji swoich planów. Pozyskała wielu sponsorów, którzy w znaczący sposób przyczynili się do korzystnej zmiany wizerunku szkoły. W szkole przeprowadzono kapitalny remont: wymieniając instalację CO na gazową, zmieniając instalację elektryczną, wymieniając drzwi we wszystkich pomieszczeniach oraz podłogi z płytek PCV  na wykładzinę. Klasy wyposażone zostały w nowe kompleksowe umeblowanie oraz nowoczesne pomoce dydaktyczne, utworzono nowoczesną pracownię informatyczną oraz specjalistyczną pracownię językową, założono elektroniczne systemy antywłamaniowe. W szkole zaadaptowano pomieszczenia na dużą świetlicę oraz gabinet pielęgniarki  i pedagoga szkolnego oraz pedagoga specjalnego, i pomieszczenia socjalne. Dokonano fuzji biblioteki szkolnej z filia biblioteczną dzięki czemu jest większy księgozbiór i lepszy dostęp do biblioteki. W sekretariacie szkolnym znajduje się nowoczesny sprzęt elektroniczny, ułatwiający funkcjonowanie szkoły. W szkole jest nowocześnie, kolorowo i miło..

          W związku z obchodami w 2003r. 700-lecia Kalisz Pomorskiego przystąpiliśmy do realizacji ambitnego planu uruchomienia przyszkolnego muzeum „Izby wsi”. Udało się nam to zrobić w maju 2005 r.

          październiku 2006 roku zostało spełnione odwieczne marzenie uczniów  i nauczycieli wychowania fizycznego - oddanie do użytku nowoczesnej hali sportowej! Z tym związana była kolejna inwestycja- wykonanie elewacji na budynku szkolnym. Teraz szkoła jest piękna   i przestronna.

          W tym czasie uczniowie pod kierunkiem wspaniałych nauczycieli odnoszą znaczące sukcesy w konkursach, zwłaszcza artystycznych. Działają prężnie koła zainteresowań: plastyczne, przyrodnicze, języka niemieckiego, animacji teatralnej, SKO i SKS. Szkoła wychodzi do mieszkańców, organizując kiermasze bożonarodzeniowe i wielkanocne wraz z oprawą artystyczną, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

           Ta kadencja zaowocowała również wprowadzeniem jednolitego stroju szkolnego. W tym momencie możemy przytoczyć słowa piosenki: ”Ale to już było…” (patrz dyrektor S. Labuda)

          Kolejna zmiana na stanowisku dyrektora. Z dniem 1 września 2007 r. stanowisko to objął Antoni Gadzina. A że historia lubi się powtarzać, to… nasz nowy dyrektor z wykształcenia jest muzykiem i powrócił do utworzenia chóru szkolnego. Wierzymy, że w związku z tym będzie odnosił sukcesy nie mniejsze niż jego poprzednik-S. Labuda.

          Rok 2015 przyniósł kolejną zmianę na stanowisku dyrektora. W wyniku przeprowadzonego konkursu za sterem naszej szkoły stanęła Joanna Kulesza, która musiała zmierzyć się z reformą edukacji, która zlikwidowała gimnazja, a w ich miejsce ustanowiła szkoły podstawowe z ośmioletnim cyklem nauczania. To było duże wyzwanie, z którym kadra naszej szkoły poradziła sobie „śpiewająco”. Okres kierowania placówką przez dyrektor Joannę Kuleszę to czas wprowadzania innowacji pedagogicznej „Pozwól mi zrobić to samodzielnie”, która stawia na rozbudzenie kreatywności i samodzielnego działania uczniów.

          W 2020 roku szkoły muszą stanąć przed kolejnym wyzwaniem. Jak działać sprawnie w dobie pandemii koronawirusa? Wiosną musieliśmy przejść w zdalny tryb nauczania i przenieść naszą wiejską szkołę w świat technologii. Udało się!

          2020 rok to czas zmiany na stanowisku dyrektora. Nową kierującą naszą szkołą została osoba dobrze nam znana, która już kiedyś pokazała, że świetnie pasuje do tej roli. Nowym dyrektorem została Pani Monika Kawecka. Wierzymy, że sprawdzi się znakomicie na powierzonym jej stanowisku w tych trudnych dla edukacji czasach.

           

          Opracowanie: Monika Kawecka i Jolanta Długa-Kłos

  • Nasze media społecznościowe

    • Logowanie