• Serdecznie zapraszam Rodziców uczniów,

którzy rozpoczną naukę w klasie pierwszej od 1 września 2022 r. ,

na spotkanie organizacyjne, które odbędzie się

13 czerwca (poniedziałek) o godzinie 16.00

w sali nr 9 Szkoły Podstawowej w Pomierzynie.

Wychowawczyni-Dorota Maślak

• Wycieczka do Torunia klas IV-VIII

• W dniach 16-17 maja uczniowie klas IV-VIII naszej szkoły w ramach programu ministrialnego #PoznajPolskę wyruszyli na podbój Torunia-piernikowej stolicy Polski! Podróż w komfortowych warunkach i z mnóstwem edukacyjnych atrakcji zapewniła nam Prywatna Komunikacja Lokalna "Jacek" Pani Teresy Majchrzak.

Około godziny 10.30 spotkaliśmy się z lokalnym przewodnikiem, który oprowadził nas po zabytkach Nowego Miasta. Tam przy kościele św. Jakuba dowiedzieliśmy się więcej na temat tzw. "krwawego sądu toruńskiego". Potem przyszedł czas na Stare Miasto. Zaczęliśmy od charakterystycznego Teatru Baj Pomorski, potem zwiedziliśmy ruiny zamku krzyżackiego, gdzie przewodnik zwrócił naszą uwagę ciekawą legendą o kucharzu Jordanie. Największą atrakcją pierwszego dnia zwiedzania okazało się Muzeum Żywego Piernika, w którym każdy z nas mógł upiec swojego pamiątkowego pierniczka, wcześniej poznając jego historię i sposób przygotowania w bardzo ciekawy sposób. Lekko wyczerpani udaliśmy się do Domu Pielgrzyma na nocleg.

Kolejnego dnia od rana pani Teresa miała dla nas mnóstwo atrakcji. O 8.00 rano odwiedziliśmy Dom Legend Toruńskich, w którym uczniowie poznali najważniejsze legendy miasta-było i zabawnie i pouczająco. Wzięliśmy udział w kilku małych przedstawieniach, które zaprezentowały ciekawą historię wizyty Jagiełły w Toruniu oraz jak poradzono sobie z ogromem żab czy jak karano łotrów i czarownice. Mieliśmy okazję poczuć siłę brzmienia wyjątkowego Tuba Dei i sprawdzić swoją praworządność przy Krzywej Wieży. Ogromne wrażenie wywarła na nas wizyta w Planetarium, którą polecamy każdemu-jesteśmy bogatsi o wiedzę z astronomii i wiemy, gdzie szukać Gwiazdy Polarnej na niebie. Po spektakularnym, gwiezdnym spektaklu musieliśmy obowiązkowo odwiedzić dom najsławniejszego mieszkańca Torunia, jakim jest Mikołaj Kopernik. Tam dowiedzieliśmy się szczegółów życia wybitnego polskiego astronoma. Szczególną uwagę zwróciła wszechstronność i uzdolnienia Kopernika. Mocno już zmęczeni uczniowie, po wizycie w muzeum, mieli chwilę, aby zakupić pamiątki i zjeść lody. To był świetnie spędzony czas!

• Łowiectwo w oczach dziecka

• Nasi uczniowie brali udział w XVII Okręgowym konkursie plastycznym pt. "Łowiectwo w oczach dziecka" zorganizowanym w ramach XXVIII Wielkopolskiego Festiwalu Kultury Łowieckiej i Edukacji Ekologicznej. W konkursie wzięły udział 42 szkoły, przedszkola, domy kultury i inne placówki oświatowo-wychowawczych. Serdecznie gratulujemy Nadii Domańskiej i Milenie Hajduk, których pracę zostały wyróżnione i nagrodzone! Brawo dziewczynki!

#polskizwiązekłowiecki

• Przytul się do drzewa

• Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji "PRZYTUL SIĘ DO DRZEWA"- ogólnopolskiej kampanii na rzecz ochrony drzew. Akcja ta ma na celu zwrócenie uwagi na bezpieczne i mądre poruszanie się po lasach, uczula na rzeczy, które mogą nieświadomie doprowadzić do pożaru. Nasza szkoła jest położna w bezpośrednim sąsiedztwie drzew, więc ich bezpieczeństwo leży nam na sercu!

Dzięki temu uczniowie zyskają świadomość, jakie zachowania mogą sprzyjać pożarowi lasów. A wszyscy dobrze wiemy, że człowiek nie ma większego sprzymierzeńca (no może jeszcze pszczoły) niż drzewo. Dzięki niemu możemy oddychać czystym i zdrowym powietrzem.

#strażnicylasu

• Rok szkolny 2022/23

• Lista kandydatów do klasy I-szej:

1. Bakalarz Agata
            2. Baryłowicz Franciszek
            3. Grzybowska Antonina
            4. Ilczyszyn Ksawery
            5. Janeczek Miłosz
            6. Kłos Jan
            7. Kuzina Olesia
            8. Majchrzak Kevin
            9. Maras Laura
            10. Smoleń Dawid
            11. Staniec Lidia
            12. Szpura Zofia
          • Tydzień profilaktyki

• W dniach 09-13 maja obchodziliśmy w szkole Tydzień Profilaktyki. Uczniowie zaangażowani byli w liczne działania mające na celu przypomnienie zasad prawidłowego odżywiania, promowanie zdrowego stylu życia bez nałogów, uświadomienie własnej odpowiedzialności za harmonijny rozwój psychofizyczny oraz rozwijanie potrzeby aktywności fizycznej.

Dziękuję za pomoc wychowawcom edukacji wczesnoszkolnej J. Chełstowskiej, M. Wilczyńskiej, D. Maślak oraz J. Rokosz, która w ramach programu " Porozmawiajmy o zdrowiu i nowych zagrożeniach" przeprowadziła warsztaty profilaktyki używania substancji psychoaktywnych.

Mamy nadzieję, że świadomość potrzeby dbania o własne zdrowie dotarła do każdego dziecka.

H.K.

• Rolkowo

• Korzystając z pięknej pogody w ramach zajęć na świetlicy wybraliśmy się na przejażdżkę na rolkach. Mimo dość długiej trasy każdy z nas dzielnie dotrwał do końca naszej wyprawy.

K. Bogdańska

• Święta majowe

• Maj to piękny miesiąc. Piekny jest jego początek, bo w tym czasie obchodzimy dwa ważne święta Święto Pracy i Święto Narodowe Trzeciego Maja. W naszej Szkole dbamy o tradycje narodowe i kultywowanie tradycji. Z tej okazji uczniowie klas II i III przygotowali na zajęciach flagi oraz girlandę narodową, nucąc przy tym znane pieśni patriotyczne! Seneka Młodszy powiedział, że "Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna". Niech się święci Trzeci Maj!

• Twórcze podsumowanie pracy z lekturą "Kajko i Kokosz" w klasie IV

• Ostatnio na lekcjach języka polskiego klasa IV omawiała klasykę polskiego komiksu jaką jest twórczość Janusza Christy-autora cyklu "Kajko i Kokosz". Było to pierwsze spotkanie uczniów z historią opowiedzianą za pomocą obrazków. Uczniom podobały się przygody dzielnego Kajka i zabawnego Kokosza, którzy bronili swojego kasztelana Mirmiła i grodu przed złym Hegemonem. W ramach podsumowania 6 maja stworzyli własny komiks inspirowany bohaterami Janusza Christie. Była to świetna zabawa!